Меню
Смотри, нас трое: я, ты и болезнь.
Поэтому, если ты будешь на моей стороне, нам будет легче одолеть ее одну.
Но если ты перейдешь на ее сторону, я один не в состоянии буду одолеть вас обоих!
Древний восточный врач-философ Авиценна
Попадинец Мария Васильевна
Телефоны: (098) 592-35-80, (044) 331-18-82
Попадинец Мария Васильевна
врач маммолог-онколог, гомеопат

Анатомія грудей

Анатомічна будова молочних залоз

 

  

Асиметрія молочних залоз: в нормі може досягати різниці в 2 розміри між правими та лівими грудьми! Що не є захворюванням! Але якщо дівчину непокоїть асиметрія грудей, то проводити хірургічну корекцію потрібно не раніше 18 років, т.к. остаточного розвитку груди досягають до 20-25 років.

Жіночі груди - складорганізований орган, побудований так, щоб забезпечувати оптимальні умови для виконання своїх головних фізіологічних функцій: утворення молока та годування дитини. Груди складаються зі шкіри, під якою ховається власне заліза, як його ще називають, залізиста тканина - той самий орган, у якому утворюється молоко. Залозиста тканина кріпиться за допомогою сполучної тканини до м'язів грудної клітки. Навколо залозистої тканини, між її частками лежить жир – жирова тканина.

Кількість жиру в жіночих грудях варіює у дуже великих межах. У деяких жінок груди складаються майже виключно з жиру. Як наслідок, їх груди можуть сильно змінюватись у розмірах при коливаннях маси тіла. У деяких жінок залозистої тканини набагато більше, ніж жиру, і розмір грудей від дієт, від ваги практично не залежить. Якщо зростання жирової тканини можна форсувати рясним харчуванням, то зростання залізистої тканини частково керується гормонами. Це пояснює, чому розмір грудей може змінюватись протягом менструального циклу або після менопаузи.

Під молочною залозою лежить великий грудний м'яз. Груди як би прикріплюються до цього м'яза, але в самих грудях, всупереч поширеному переконанню, м'язів немає, тому збільшити розмір грудей за допомогою фізичних вправ неможливо. Можна підтягнути навколо м'язи,але це призведе лише до збільшення обсягу торса і не позначиться на розмірі самих грудей. Зрозуміло, і підтягнути груди, що відвисли, за допомогою фізичних вправ неможливо.

Існує поширена думка, що після пластичної операції груди, як правило, втрачають рефлекторну чуйність. Нібито при розрізі перерізаються нерви, внаслідок чого груди втрачають чутливість і перестають бути ерогенними (особливо чутливою зоною). Це не зовсім так. За чутливість соска та ареоли відповідає 4 міжреберний нерв. Він проходить на рівні пахвової лінії, розгалужується на дві частини і, проходячи по колу грудей, входить у тканину залози.

 

Молочна залоза

Грудні або молочні залози є відмінною рисою представників класу ссавців.

У людей молочні залози є як у жінок, так і у чоловіків. За своєю структурою вони ідентичні, відрізняються лише ступенем розвитку. До початку статевого дозрівання груди дівчаток та хлопчиків нічим не відрізняються. При деяких розладах ендокринної системи у статевозрілих чоловіків може спостерігатися збільшення грудей (гінекомастія) та відбуватися секреція молока.

Молочна залоза новонароджених також може виробляти секрет (так зване молоко відьом, лат.lac neonatorum), але це не є фізіологічною нормою.

Грудні залози жінки - є жіночою вторинною статевою ознакою. Молочна залоза (лат. glandula mammaria або mamma) - парний орган, що відноситься до типу апокринних желех шкіри.

У статевозрілої жінки молочні залози утворюють два симетричні напівкулясті піднесення, прилеглих до передньої грудної стінки в ділянці між третім і шостим або сьомим ребром. Здебільшого кожна основа кожна заліза прикріплена до великого грудного м'яза (лат. m. pectoralis major) і частково до переднього зубчастого м'яза (лат. m. serratus anterior). Із зовнішнього боку між молочними залозами є поглиблення, яке називається пазухою (лат sinus mammarum).

Трохи нижче за середину кожної груди, приблизно на рівні четвертого міжреберного проміжку або п'ятого ребра, на поверхні є невеликий виступ - грудний сосок (лат. papilla mammae). Як правило, у жінок, що не народжували, сосок має конусоподібну форму, у народжували — циліндричну.

Він оточений так званою ареолою (лат. Areola mammae) діаметром 3-5 см. Пігментація шкіри соска та ареоли відрізняється від решти шкіри – вона помітно темніша. У жінок, що не народжували, — рожева або темно-червона, у тих, що народжували — бура. Під час вагітності інтенсивність пігментації посилюється. При статевому збудженні, а також у фазі овуляції спостерігається підвищення еректильності соска та його чутливості. Ерекція соска обумовлена скороченням м'язових волокон, що усередині нього, і на відміну ерекції клітора пов'язані з кровообігом. У навколососковому гуртку є кілька невеликих рудиментарних молочних залоз, так званих залоз Монтгомері (лат. glandulae Montgomerii), що утворюють навколо соска невеликі піднесення. Шкіра соска покрита дрібними зморшками. У верхівки соска знаходяться невеликі отвори - пори (лат. pori lactiferi), які являють собою закінчення молочних проток (лат. ducti lactiferi), що йдуть від верхівок молочних часток (лат. lobi mammae). Діаметр молочних проток від 17 до 23 мм. Деякі молочні протоки зливаються між собою, тому кількість молочних отворів завжди менша за кількість проток (зазвичай їх буває від 8 до 15).

Грудний сосок

Власне молочна залоза (лат. glandula mammaria), що становить основу жіночих грудей і називається також тілом молочної залози (лат. corpus mammae), є щільне тіло у формі опуклого диска, оточене шаром жиру (лат. capsula adiposa mammae). Тіло молочної залози складається з 15-20 окремих конусоподібних часток, розташованих радіально навколо грудного соска, звернених верхівкою до нього і розділених між собою прошарками сполучної тканини. Кожна частка, у свою чергу, складається з більших і дрібніших часточок (лат. lobuli mammae). Кожна часточка складається з альвеолу діаметром 0,05-0,07 мм.

Кровопостачання молочних залоз здійснюється в основному внутрішньої грудної (лат.a. mammaria interna) та бічної грудної (лат.a. thoracalis lateralis) артеріями.

Розмір та форма

Розмір та форма грудей індивідуальні. Власне молочна залоза має набагато менші розміри, ніж усі груди. Індивідуальні відмінності у величині жіночих грудей обумовлені товщиною жирного підшкірного шару. Форма грудей (стояча або відвисла) залежить від міцності та пружності капсули із сполучної тканини, в яку вкладена молочна залоза. Таким чином, ні розмір, ні форма грудей не впливають на здатність жінки до грудного вигодовування. Однак вони є важливою складовою сексуальної привабливості. Розмір грудей зазвичай виявляється у термінах, що застосовуються для позначення розміру бюстгальтерів. Середньостатистичний розмір грудей коливається в районі 80 см в обхваті. Зазвичай ліві груди трохи більше правих.

Зміни в період вагітності та лактації

Під час менструального циклу молочна залоза схильна до циклічних змін, проте найбільші зміни відбуваються в період вагітності. Молочна залоза зазвичай має розмір у поперечнику в середньому 10-12 см, завтовшки 2-3 см. Вага залози у молодих жінок коливається в межах 150-200 г. Вже на другому місяці вагітності спостерігаються видимі зміни. Навколососковий ореол збільшується і стає темнішим. Відбуваються зміни і всередині самої залози, аж до моменту пологів заліза поступово збільшується у розмірах та внутрішньо перебудовується. У період лактації вага молочної залози збільшується до 300-900грам. Під час вагітності заліза поступово починає виділяти так зване молозиво (лат. colostrum gravidarum), яке поступово з розвитком вагітності змінює свої властивості і стає більш схожим на молоко. У перші дні після пологів виділяється так зване перехідне молоко (лат. colostrum puerperarum), яке, як правило, густіше та жовтіше, звичайного грудного молока. Нормальне зріле жіноче молоко (лат. lac femininum) - це чисто біла або блакитно-біла рідина без запаху зі слабким солодкуватим смаком, жирність близько 4%. Жіноче молоко також містить солі та мікроелементи, необхідні для здорового росту новонародженого. Після закінчення періоду лактації заліза знову зменшується, але зазвичай не досягає початкового (до вагітності) розміру.

Регуляція розвитку та функції молочної залози

Фізіологічні процеси у молочної залозі перебувають під постійним гормональним впливом. Молочна залоза є органом - мішенню, оскільки містить рецептори до багатьох гормонів. На розвиток молочних залоз у пубертатному періоді, їх функцію в репродуктивному періоді та під час вагітності, інволюцію в постменопаузі надають регулюючу дію щонайменше 15 гормонів.

Естрогени. Впливають на зростання та розвиток проток та сполучної тканини.

Останні дослідження показали, що в процесі росту та розвитку в молочній залозі можуть формуватися 4 типи часточок:

Частки І типу. Найменш диференційовані і відомі як "незаймані", тому що представляють незрілі жіночі груди до настання щомісячних менструацій (менархе). У часточках I типу від 6 до 11 проток.

Частки II типу. Еволюціонують з часточок I типу, у яких представлена комплексна морфологічна картина, число проток - 47 однією часточку.

Частки III типу. Це молочні залози, які під впливом гормональної стимуляції під час вагітності. У середньому в часточках III типу є 80 проток або альвеол на одну часточку.

Частки IV типу. Цей тип часток представлений у жінок з лактацією і не виявляється у жінок, які не мали вагітностей; вони свідчать про максимальне диференціювання та розвиток жіночої молочної залози. У часточці IV типу близько 120 проток.

Частки I та II типу мають найбільшу чутливість до естрогенної стимуляції.

В даний час пропонують три рівноможливі і не виключають один одного механізму проліферативної дії естрогенів на молочну залозу:

1.Пряма стимуляція клітинної проліферації за рахунок взаємодії естрадіолу, пов'язаного з естрогенним рецептором ядерної ДНК.

2.Непрямий механізм за рахунок індукції синтезу факторів росту, що діють на епітелій молочної залози аутокрнно та паракринно.

3.Стимуляція клітинного зростання за рахунок негативного зворотного зв'язку, при якому естрогени нівелюють – ефекти інгібуючих факторів зростання.

Прогестерон. Відповідає за зростання та розвиток залізистої тканини, збільшення числа альвеол, зростання часточок. Підвищує кількість власних рецепторів у тканині залози. Дія прогестерону на молочну залозу залишається нині остаточно не вивченим.

Пролактін. Сприяє проліферації епітеліальних клітин, викликаючи їхнє зростання. Велике значення пролактину приділяється у розвитку молочної залози під час вагітності та лактації. Під впливом пролактину збільшується кількість рецепторів естрадіолу та прогестерону у тканині молочної залози. При взаємній дії пролактину та прогестерону виявляється синергізм впливу на молочну залозу – посилення росту клітин у 3-17 разів. Пролактин є активним стимулятором лактації, а також впливає на вміст у молоці білків, жирів та вуглеводів.

Тиреоїдні гормони мають опосередковану дію за рахунок дії на секрецію пролактину і підвищують пролактинзв'язуючу здатність альвеолярних клітин молочної залози.

Кортикостериди індукують утворення рецепторів пролактину в тканині молочної залози та в синергізмі з пролактином беруть участь у стимуляції росту епітеліальних клітин, а також у процесі їх диференціювання,

Інсулін може відігравати роль посередника у процесах стимуляції росту клітин, викликаного прогестероном, пролактином та глюкокортикоїдами.

Таким чином, регуляція росту та розвитку молочної залози відбувається під складним гормональним впливом. Основну роль регуляції всіх процесів у залізі грають естрогени, прогестерон і пролактин. Але, на жаль, молочна залоза залишається поки одним із найзагадковіших органів - мішеней, тому що повного уявлення про гормональний вплив на неї немає

   Вікові інволютивні зміни у структурі молочних залоз також характеризуються заміщенням паренхіми жировою тканиною. Ці процеси посилюються після 40 років. У постменопаузі заліза майже позбавлена залізистих структур і складається з жирової тканини з нерізко вираженими сполучнотканинними прошарками.

Грудне, або природне, вигодовування - форма харчування новонародженої людини, яке було сформовано в ході біологічної еволюції людства, є єдиним фізіологічно адекватним харчуванням новонародженої та грудної дитини.

Крім власне висмоктування дитиною молока безпосередньо з молочних залоз жінки-матері грудне вигодовування включає в себе ланцюг складних психофізіологічних взаємодій між дитиною матір'ю.

Важливим елементом успішного налагодження природного вигодовування є спільне перебування матері та новонародженої дитини одразу після пологів.

Серед грудного вигодовування слід розрізняти:

  • годування біологічною матір'ю, що є невід'ємною частиною природного виховання.
  • вигодовування годувальницею
  • вигодовування зцідженим материнським молоком
  • вигодовування зцідженим донорським молоком.

 

Годування на вимогу

Годування на вимогу має на увазі, що дитину прикладають до грудей щоразу, коли вона якось виявить своє бажання посмоктати.

Годування не обмежують ні за тривалістю, ні за кількістю годівлі на добу.

Годування на вимогу, як і спільний сон матері та дитини, рекомендовані Всесвітньою Організацією Охорони Здоров'я (ВООЗ/ЮНІСЕФ).


Аномалії розвитку

Амастія-атрофія молочних залоз, одностороння або двостороння, спостерігається вкрай рідко.

Макромастія-надмірне (до 30 кг) збільшення молочної залози, зазвичай двостороннє.

Полімастія - додаткові молочні залози. Найчастіше зустрічаються в пахвових западинах.

Політелія - наявність додаткових сосків.

Політелія (полі- + грец. thele - грудний сосок; синоніми: додаткові соски?, Додаткові соски?) - Аномалія розвитку у вигляді збільшення кількості сосків молочних залоз по сосковій лінії тулуба

Термін політелію застосовується до ссавців, зокрема до людини. Збільшення кількості сосків реєструється із частотою до 2% у жінок, у чоловіків рідше. Найчастіше їх приймають за родимки. Додаткові соски з'являються вздовж двох вертикальних ліній, проведених через місце розташування нормального соска і закінчуються в пахвинній ділянці (зазвичай соскова лінія приблизно збігається із середньоключичною лінією). Їх класифікують на вісім рівнів розвитку, від простого пучка волосся до мініатюрної молочної залози, здатної виділяти молоко. Термін «політелія» слід відрізняти від полімастії, яка передбачає наявність додаткових молочних залоз.

Плоскі або втягнуті соски, наявність яких може викликати труднощі під час годування груддю.

 

Самолікування Небезпечно для здоров'я!

Запишіться на консультацію!

 Тел. (044) 331-18-82